Povodňová pomoc v pražské arcidiecézí v roce 2002
Po ničivé povodni pomáhala Arcidiecézní charita Praha především v Karlíně, ale také v okolí Neratovic, Mělníka či Brandýsa nad Labem.
Arcidiecézní charita Praha zřídila od 13. 8. 2002 Arcidiecézní nonstop krizové centrum na adrese Praha 2 Londýnská 44. Přicházely osoby, které pomoc potřebovaly, ale také lidé, kteří byli okamžitě připraveni pomoci Bylo zde nabízeno také nouzové ubytování a šatník ve vlastních charitních zařízeních.
Okamžitě byla realizována pomoc obětem povodňových katastrof. Povodňový tým Arcidiecézní charity Praha pracoval ve spolupráci s kněžími a dobrovolníky z farností a farních charit v zaplavených obcích a městech.
Pomoc domácnostem a výstavba
V pražské arcidiecézi bylo postiženo 5 430 domácností. Přibližně bylo vybráno 2 400 domácností, které se jevily jako sociálně nejpotřebnější. Po dohodě se sociálním odborem příslušné obce byl s vybranými rodinami sepsán dotazník, na základě kterého byla vybrána nejvhodnější pomoc. Pomoc probíhala v několika variantách: poskytnutí vysoušeče, zakoupení omítek, přispění na elektřinu či uhlí, zajištění dobrovolnické práce, rekonstrukce a vybavení domácností apod.
Od 15. 11. 2002 probíhal rozvoz nutných elektrospotřebičů do jednotlivých rodin. V 1. fázi byla uvolněno na tuto pomoc 1,2 mil. Kč. Začalo se také s plánem výstavby Domů s pečovatelskou službou a domů se sociálním bydlením. Dům s pečovatelskou službou vznikl v Libiši u Neratovic, kde Arcidiecézní charitě Praha zastupitelstvo obce darovalo pozemek k výstavbě. V Praze se rekonstruovala hospodářská budova v Praze 9 – Třeboradicích a zřídila půdní vestvaba ve Vraném nad Vltavou. V oblati neratovicka a mělnicka proběhla rekonstrukce 12 bytů. Stálo lidé nosili do míst Arcidiecézní charity Praha nábytek, elektrické spotřebiče a vše do domácností.
Karlín
Byla uzavřena dohoda o spolupráci s Městskou částí Praha 8, která byla nejvíce postižena. Charita zřídila v Praze 8 Karlíně dlouhodobé kontaktní místo s materiální i psychosociální pomocí pro občany Prahy 8.
Dlouhodobě byla zásobována humanitární pomocí obce a města z našich skladů humanitární pomoci. Hlavní potřeba dobrovolníků byla v Praze 8 – Karlíně. Dobrovolníci odklízeli poškozená zařízení bytů. V Karlíně dlouho nešel elektrický proud ani plyn. Do uzavřené lokality nemohla vjíždět auta.
V pražské arcidiecézi pomáhali kromě místních dobrovolníků také skupiny dobrovolníků z ostravsko-opavské diecéze, dobrovolníci z Charity Chorvatsko a dobrovolníci z polského křesťanského centra dobrovolníků z Lublinu.
Byla zřízena kontaktní a sbírková místa Arcidiecézní charity Praha v Praze 1, 2, 3, 8 a Centrální Arcidiecézní sklad humanitární pomoci v Dublovicích u Sedlčan (okr. Příbram). Počet poškozených domácností byl 6 049. Počet demolic 297.
Nově vystavěné domy: Praha – Třeboradice, Kralupy n Vltavou, Libiš (Neratovice), Brandýs nad Labem, Vrané nad Vltavou