Jedním z nejdůležitějších bodů charitní činnosti byla pomoc jednotlivým domácnostem, zasaženým povodní. Šlo zejména o pomoc při rekonstrukci poškozených bytů, domů a jejich částí a následné vybavení domácností. Kritériem k poskytnutí pomoci byly především tíživá sociální situace, seniorský věk a těžká materiální tíseň. Charita poskytovala poradenskou, materiální a finanční pomoc.
Poradenská činnost
Obyvatelé domů, zasažených povodní, si s tak nenadálým a velkým problémem často nevěděli rady. Mnozí zůstali v nastalé situaci zcela dezorientováni, nevěděli kam se obrátit s žádostí o pomoc či o příspěvek, nevěděli co si počít s vlhkými stěnami i se svými duševními problémy. Živelná katastrofa přinesla svým obětem hluboké psychotrauma, připravila je o životní jistoty, vzala jim smysl života a cíle, ke kterým směřovali, pro které vyvíjeli své předcházející aktivity.
Z tohoto důvodu navštěvovali domácnosti povodňoví asistenti. Ti pomáhali se základní orientací, s vyplňováním žádostí a dotazníků, ochotně poskytovali rady zejména ze stavařské i právní oblasti. V případě potřeby zprostředkovali pomoc dalších odborníků, například psychologů nebo duchovních. Povodňoví asistenti instruovali, jak se chovat v prostředí, zasaženém kontaminovanou vodou z povodně, radili kde osekat omítky a kam odvézt zničené vybavení domácností. V případě, kde to bylo nutné, zajišťovali i pomoc dobrovolníků.
V dalších fázích, za pomoci přenosných měřicích přístrojů, prováděli povodňoví asistenti při svých návštěvách v domácnostech měření vlhkosti omítky. Na základě ohledání a výsledků měření pak doporučovali další postup při rekonstrukci obydlí, například i volbu druhu použité omítky. Povodňoví asistenti navštěvovali domácnosti opakovaně. Tím si získali důvěru lidí, někdy vzniklo i blízké osobní pouto.
Vysoušení
K vysoušení mokrého zdiva postačilo v letních dnech řádné větrání stavby. Při deštivém počasí a chladnu bylo však nutné užít speciálního zařízení – vysoušeče. Z darů DCV a vlády Spolkové republiky Německo Charita nakoupila 369 kusů nových kondenzačních vysoušečů, potřebných k vysoušení vlhkého zdiva. Tyto přístroje pak povodňoví asistenti zapůjčovali do jednotlivých domácností a radili s jejich obsluhou.
Vzhledem ke zvýšené spotřebě energie během vysoušení Charita finančně přispěla několika vytypovaným rodinám sociálně slabším domácnostem na její úhradu.
Opravy obydlí
Formou úhrady faktur za provedené práce Charita poskytovala finanční příspěvek na rekonstrukci bytů a obytných domů. Poskytovala také sanační omítky na opravu poškozených domů.
Charita přispěla také těm občanům, jejichž domy byly povodní poškozeny natolik, že už nebylo možné je opravit a musely být celé zbourány. V odůvodněných případech byly soc. slabým spoluobčanům vyplaceny příspěvky na stavbu nového obydlí.
Vybavení domáctností
- Elektrospotřebiče a nábytek
Z peněz od dárců Charita nakoupila pro domácnosti, které přišly za povodní o veškeré vybavení, nové elektrické spotřebiče a další nezbytná zařízení. Jednalo se zejména o pračky, ledničky, sporáky a kotle na ústřední topení.
Z charitních humanitárních skladů byl poskytnut domácnostem nábytek. Jednalo se o skříně, židle, postele, stoly a další vybavení. Přestože často šlo o použitý nábytek, dobře splnil svůj účel. Někdy byl totiž starší nábytek užíván v postupně vysychajících, ale stále ještě vlhkých prostorách. V celonárodním měřítku pomohl tento nábytek stovkám domácností.
- Přímá finanční pomoc
Pracovníci Charity rozdělovali obětem povodní rovněž přímou finanční pomoc na základě darovacích smluv. Tyto prostředky lidé použili na zakoupení nového nábytku a dalšího vybavení své, již obnovené, domácnosti a na uhrazení účtů za vytápění a vysoušení.
Bilance oprav obydlí a obnovy domáctností
Tato kapitola podává přehled o pomoci podle jednotlivých diecézních Charit (řazeno abecedně).
DCH Brno (povodeň na Blanensku a Znojemsku)
Průzkum potřebnosti byl proveden ve 210 domácnostech, z nich 115 byla poskytnuta finanční pomoc, 105 domácností navštívili terénní pracovníci minimálně třikrát, 37 rodinám byla poskytnuta dlouhodobá psychosociální podpora.
DCH České Budějovice (povodeň v jižních Čechách)
Průzkum potřebnosti byl proveden u 1682 rodin. Dlouhodobou psychosociální podporu poskytovaly dvě psychosociální pracovnice v celé diecézi u 54 rodin, jednalo se zejména o ovdovělé seniory a lidi s postižením.
Finanční pomoc byla poskytnuta 1464 domácnostem (z toho bylo 653 seniorů,
invalidních důchodců, u zbývajících 811 klientů se jednalo o vícečetné rodiny, samoživitelky,
vdovce).
Počet domáctností, které terénní pracovníci DCH České Budějovice navštívili nejméně třikrát
Oblast |
Počet domácností |
České Budějovice |
102 |
Český Krumlov |
78 |
Veselí nad Lužnicí |
95 |
Planá nad Lužnicí |
46 |
Třeboň |
96 |
Strakonice |
71 |
Horažďovice |
35 |
Prachatice |
12 |
Celkem |
535 |
DCH Litoměřice (povodeň v severních Čechách)
Povodňový tým shromažďoval žádosti občanů o finanční příspěvek na obnovu bydlení a domácnosti a prováděl sociální šetření v zatopených oblastech. Tento příspěvek byl poskytován do výše 20 000 Kč na základě rozsahu poškození domácnosti a na základě sociální potřebnosti žadatele. O poskytnutí příspěvku rozhodovala povodňová komise Diecézní charity Litoměřice.
Povodňová komise Diecézní charity Litoměřice rozhodla k 31.březnu 2004 o 1 237 žádostech na obnovu domácností. Do domácností v zatopených oblastech bylo dále rozděleno 88 chladniček a 89 praček. Chladničky a pračky byly darovány v celkové hodnotě 1 862 090 Kč.
Na částečnou finanční úhradu za energie spotřebované v důsledku vysoušení domů a bytů po povodni přispěla DCH Litoměřice 90 žadatelům částkou v celkové výši 588 000 Kč (z toho proplaceno 588 000 Kč).
Na stavbu nových obydlí po demolici přiděleno 15 rodinám celkem 3 250 000 Kč.
DCH Plzeň (povodeň v západních Čechách)
V Plzeňském kraji bylo postiženo zhruba 1 000 domácností, které monitoroval podňový stáb Diecézní charity Plzeň. Z nich bylo vyhodnoceno 550 jako sociálně potřebných k dlouhodobé pomoci Charity.
Sociální šetření bylo provedeno v 550 domácnostech. Každý z klientů byl navštíven povodňovými asistenty nejméně třikrát, většina návštěv probíhala jednou za měsíc.
Nové ledničky, pračky a sporáky obdrželo 230 domácností.
Pro 50 domácností byly dodány kompletní sanační systémy pro aplikaci omítek (200 tun materiálu za 832 953 Kč).
Charita přispěla 11 domácnostem, které přišly o střechu nad hlavou po demolici domu, celkem 3 325 000 Kč na stavbu nového domku (max. výše příspěvku 250 000 Kč).
Největšího příspěvku na nové bydlení se dostalo sociálně slabé rodině s dětmi v Blovicích. Povodeň staticky narušila jejich dům, který musel být stržen. DCH Plzeň darovala téměř milion korun z povodňového konta na výstavbu nového domku, pomohla s přípravou projektu a dohlížela na průběh stavby. V dubnu 2004 proběhla kolaudace, dům byl předán rodině 28. dubna 2004.
Mezi 383 rodin a jednotlivců Charita v západních Čechách přímo rozdělila 9 717 888 Kč v rámci přímé finanční pomoci - na rekonstrukce, zakoupení nového vybavení a podporu vytápění.
Intenzivnější psychosociální pomoc byla poskytnuta 15 rodinám a jednotlivcům.
ACH Praha (povodeň ve středních Čechách)
Povodňoví asistenti navštívili 100 obcí v oblasti pražské arcidiecéze. Z toho přibližně 4/5 domácností navštívili povodňoví asistenti více než třikrát.
Arcidiecézní charita Praha nakoupila a předala domácnostem lednice, pračky a sporáky v celkové ceně 1 200 000 korun.
Ze skladu humanitární pomoci v Dublovicích u Sedlčan bylo rodinám rozvezeno 15 kamionů naplněných nábytkem.
V předvánočním čase v roce 2002 obdrželo 990 domácností na území pražské arcidiecéze dopis s příslibem finanční pomoci v celkové výši 10,5 mil Kč. Tu začali pracovníci Charity vzápětí rozesílat.
Celkem 1950 dětí z vyplavených rodin našlo pod vánočním stromkem dárek, který nadělila Charita ve spolupráci s Armádou spásy.
Sklad humanitární pomoci Arcidiecézní charity Praha v Dublovicích u Sedlčan za rok 2002
Příjem | |
humanitární pomoc | cca 520 tun |
použitý textil | cca 170 tun |
nábytek | 15 naložených kamionů |
Výdej | |
humanitární pomoc | 410 tun |
nábytek | 15 naložených kamionů |
V roce 2002 ve skladu pracovalo 8 zaměstnanců a 1 muž na civilní službě. Téměř veškerá přijatá pomoc byla použita ke zmírnění následků srpnové povodně.
POMOC DOMÁCNOSTEM: DIECÉZNÍ CHARITA BRNO
OCH Blansko:1. Crhov
2. Hodonín u Kunštátu
3. Křtěnov
4. Kunštát-Sychotín
5. Olešnice
6. Štěpánov nad Svratkou
7. Zbraslavec
OCH Znojmo:
8. Znojmo (ulice Melkusova, Krapkova, Loucká, Na Hrázi)
POMOC DOMÁCNOSTEM: DIECÉZNÍ CHARITA ČESKÉ BUDĚJOVICE
1. Bavorov
2. Bavorovice
3. Blatná
4. Bohumilice
5. Borotín
6. Brloh
7. Cehnice
8. Čepice
9. České Budějovice
10. Český Krumlov
11. Čkyně
12. Čmelíny
13. Dobronice u Bechyně
14. Dráchov
15. Dvory nad Lužnicí
16. Hluboká nad Vltavou
17. Horažďovice
18. Horní Stropnice
19. Houžná
20. Hrádek nad Sušicí
21. Hrdějovice
22. Husinec
23. Chlum
24. Chvalšiny
25. Jistebnice
26. Kasejovice
27. Katovice
28. Klec
29. Klenovice
30. Kolinec
31. Kozlov
32. Krasetín
33. Ledenice
34. Lnáře
35. Lomnice nad Lužnicí
36. Lužice
37. Lužnice
38. Majdaléna
39. Malenice nad Volyňkou
40. Maletice
41. Malšín u Č. Krumlova
42. Metly
43. Milenovice
44. Myštice
45. Nadějkov
46. Nihošovice
47. Nišovice
48. Nová Hlína
49. Nová Ves
50. Nová ves nad Lužnicí
51. Nové Hrady
52. Novosedly
53. Opatovice
54. Planá nad Lužnicí
55. Plav
56. Prachatice
57. Protivín
58. Protivín
59. Přeborov
60. Předmíř
61. Přední Zborovice
62. Putim
63. Ražice
64. Roudné u Č.Budějovic
65. Stará Hlína
66. Staré Dobrkovice
67. Staré Kestřany
68. Strakonice
69. Strunkovice nad Blanicí
70. Strunkovice nad Volyňkou
71. Stupná
72. Suchdol nad Lužnicí
73. Sušice
74. Svinětice
75. Štěkeň
76. Štěpnice
77. Tábor
78. Tedražice
79. Těšovice
80. Tchořovice
81. Trhové Sviny
82. Třeboň
83. Tušť
84. Týn nad Vltavou
85. Velké Hydčice
86. Veselí nad Lužnicí
87. Veselíčko
88. Vitějovice
89. Volyně
90. Zahorčice
91. Zátoň
92. Závisím
93. Žďár
94. Žichovice
POMOC DOMÁCNOSTEM: DIECÉZNÍ CHARITA LITOMĚŘICE
1. Bohušovice nad Ohří
2. Boletice nad Labem
3. Brzánky
4. Církvice
5. Černěves
6. Červená Píska
7. České Kopisty
8. Děčín
9. Dobkovice
10. Dolní Zálezly
11. Hněvice
12. Horní Žleb
13. Hrobce14. Hřensko
15. Chmelnice
16. Chodouny
17. Choratice
18. Chrochvice
19. Jakuby
20. Kelské Vinice
21. Kly
22. Krásné Březno
23. Křešice
24. Křešice (Děčín)
25. Kyškovice
26. Labská Stráň
27. Lhotka
28. Liběchov
29. Libochovany
30. Libotenice
31. Litochovice
32. Litoměřice
33. Lounky
34. Lovosice
35. Lukavec
36. Malé Březno
37. Malšovice
38. Mělník
39. Mlazice
40. Mlékojedy
41. Mojžíř
42. Nebočady
43. Neštědice
44. Neštěmice
45. Nové Kopisty
46. Nučnice
47. Nučničky
48. Okna
49. Olšinky
50. Píšťany
51. Počaply
52. Počeplice
53. Povrly
54. Prackovice
55. Přerov
56. Pšovka
57. Račice
58. Roztoky
59. Sebuzín
60. Střekov
61. Svádov
62. Štětí
63. Těchlovice
64. Terezín
65. Třeboutice
66. Tuháň
67. Ústí nad Labem
68. Valtířov
69. Vaňov
70. Vědomice
71. Velké Březno
72. Vilsnice
73. Záboří
74. Žalhostice
75. Žernoseky
76. Židovice
POMOC DOMÁCNOSTEM: DIECÉZNÍ CHARITA PLZEŇ
1. Blatnice
2. Blovice
3. Bohy
4. Borek
5. Borovy
6. Bystřice nad Úhlavou
7. Černotín
8. Červené Poříčí
9. Čilá
10. Dobřany
11. Dobřív
12. Dolany
13. Dolní Lukavice
14. Dýšina
15. Ejpovice
16. Heřmanova Huť
17. Holýšov
18. Honezovice
19. Hoříkovice
20. Hrádek u Rokycan
21. Chotěšov
22. Chotiná
23. Chrást
24. Chudenice
25. Janovice nad Úhlavou
26. Kamenný Újezd
27. Klabava
28. Klatovy-Luby
29. Kotovice
30. Lišice
31. Malechov
32. Mantov
33. Merklín
34. Milance
35. Mirošov
36. Nezvěstice
37. Nýřany
38. Plešnice
39. Plzeň
40. Předenice
41. Přehýšov
42. Přeštice
43. Příchovice
44. Rohozno
45. Rokycany
46. Sedlec
47. Semošice
48. SpálenépPoříčí
49. Starý Plzenec
50. Stod
51. Stříbro
52. Svojšín
53. Svrčovec
54. Šťáhlavice
55. Šťáhlavy
56. Štěnovice
57. Švihov
58. Tajanov
59. Točník
60. Třemošná
61. Týnec
62. Veselí
63. Volduchy
64. Zbiroh
65. Žákava
POMOC DOMÁCNOSTEM: ARCIDIECÉZNÍ CHARITA PRAHA
1. Beroun
2. Brozánky
3. Bukol
4. Byškovice
5. Černošice
6. Davle
7. Dědibaby
8. Dobřichovice
9. Dobříň
10. Dolany
11. Dolní Beřkovice
12. Dušníky nad Vltavou
13. Dušníky u Obříství
14. Hlásná Třebáň
15. Horní Počaply
16. Hořín
17. Hradišťko
18. Husinec
19. Hýskov
20. Chvatěruby
21. Kamýk nad Vltavou
22. Karlštejn
23. Klecánky
24. Klecany
25. Kozárovice
26. Kozlovice
27. Kozly
28. Kralupy nad Vltavou
29. Křivenice
30. Křivoklát
31. Křivousy
32. Lety
33. Libčice nad Vltavou
34. Libiš
35. Lužec nad Vltavou
36. Měchenice
37. Miřejovice
38. Mlékojedy
39. Mokropsy
40. Nelahozeves
41. Neratovice
42. Nižbor
43. Nové Ouholice
44. Obříství
45. Pikovice
46. Podhořany
47. Praha 10
48. Praha 1-Malá Strana
49. Praha 2
50. Praha 4
51. Praha 6-Dejvice
52. Praha 6-Podbaba
53. Praha 7-Holešovice
54. Praha 8-Karlín
55. Praha 8-Libeň
56. Praha12-Modřany
57. Praha-Lahovice
58. Praha-Lahovičky
59. Praha-Radotín
60. Praha-Sedlec
61. Praha-Troja
62. Praha-Velká Chuchle
63. Praha-Zbraslav
64. Račice
65. Rejkovice
66. Roudnice nad Labem
67. Roztoky u Křivoklátu
68. Roztoky u Prahy
69. Řevnice
70. Řež
71. Solenice
72. Srbsko I
73. Srbsko II
74. Staré Ouholice
75. Strakonice
76. Štěchovice
77. Tišice
78. Trhové Dušníky
79. Veltrusy
80. Vepřek
81. Vliněves
82. Vojkovice
83. Vraňany
84. Vrané nad Vltavou
85. Vrbno
86. Všenory
87. Všestudy
88. Zadní Třebáň
89. Zálezlice
90. Záluží
91. Zbečno
92. Židovice
93. Žloukovice
SPOLUPRÁCE S ÚŘADEM PRÁCE
Velmi dobrá byla v průběhu pomoci domácnostem po povodních spolupráce s úřadem práce. V průběhu jednoho roku bylo například na Plzeňsku zaměstnáno celkem 25 pracovníků na vedlejší pracovní úvazek (11 se podílelo na práci povodňového štábu, 7 tvořili postižení povodní, kteří pracovali na opravách svého domova nebo firmy, a 7 manuální dělníci, kteří pomáhali postiženým v terénu).
Příspěvek na pracovníka povodňového štábu od Úřadu práce
Počet pracovníků |
|
OCH Blansko |
1 |
DCH České Budějovice |
19 |
DCH Plzeň |
25 |
ACH Praha |
0 |